Kadangi dažnai girdime klausimą – o kas tai nealkalizuotą kakava? Tad šiame straipsnyje atsakysime į šį klausimą. Kiek teko domėtis, nealkalizuotos kakavos pasiūla Lietuvoje yra menka. Prekybos centruose nealkalizuotos kakavos tiesiog nerasite. Jeigu ant pakelio nėra nurodyta informacija kad kakava nealkalizuota – reiškia ji alkalizuota. Kodėl taip yra? Pramonė prisitaikė prie daugumos poreikio, žmonės įprato kad įprasta kakava yra itin biri ir švelnaus skonio, tad būtent tokią kakavą ir siūlo. Be to, alkalizuota kakava yra pigesnė.
Alkalizuota kakava – gamyba ir savybės.
Alkalizacija – tai procesas kuriame naudojamos cheminės medžiagos siekiant pakeisti cheminę kakavos sudėtį, tam dažniausiai būna naudojamas kalio hidroksidas. Šiuo procesu pakeičiamas kakavos pH lygis, skonis, spalva ir rūgštingumas.
Kaip gi vyksta alkalizacijos procesas?
- Žaliavos paruošimas – iš paruoštų fermentuotų, išdžiovintų ir sumaltu kakavos pupelių gaminama kakava – sumalta masė yra spaudžiama hidrauliniais presais taip atskiriant kakavos masę nuo kakavos riebalų, t.y. sviesto.
- Jeigu kakava yra natūralaus riebumo ( jis būna apie 20-22%) , tuomet gauta masė yra malama iki miltelių ir taip gaunami kakavos milteliai
- Toliau paruošiamas šarminis skystis – kalio hidroksidas ištirpinamas vandenyje.
- Šis skystis sumaišomas su kakavos milteliais ir gerai išmaišomas gaunant tolygią konsistenciją.
- Dažniausiai gaunama masė apdorojamas termiškai, išlaikant tam tikroje nustatytoje temperatūroje kurį laiką.
- Toliau vyksta neutralizacijos procesas siekiant nustatyti tinkamą rūgštingumą. Tam dažniausiai naudojama acto rūgštis
- Paskutinis etapas – džiovinimas ir papildomas malimas.
Alkalizuota kakava turi šias savybes:
- Jos skonis mažiau rūgštus ir kartus, kitaip tariant, mažiau intensyvus, švelnesnis.
- Turi tamsesnę spalvą
- Turi biresnę tekstūrą
Nealkalizuota kakava – savybės ir gamyba.
Nealkalizuota kakava gaminama praleidžiant šarminimo etapus, taigi tai yra natūralus produktas gautas po sumaltų kakavos pupelių atskyrimo į dvi masės – kakavos sviestą ir kakavos masę. Po šio proceso kakavos masė tiesiog sumalama ir išdžiovinama, taip ir gaunami natūralūs kakavos milteliai.
Nealkalizuotų kakavos miltelių privalumai:
- Tokia kakava turi daugau naudingų medžiagų – antioksidantų ir fotonutrientų.
- Tokios kakavos skonis yra ryškesnis ir intensyvesnis.
- Iš tokios kakavos gausite ryškaus skonio kakavos gėrimą, o jūsų šokoladiniai gaminiai bus intensyvaus šokoladinio skonio.